top of page

7 Saniye Kuralı ve İyi Bir İlk İzlenim Nasıl Bırakılır

Bir kitabı kapağına bakıp yargılamayın. Bu iyi bir tavsiye. Ama gerçek şu ki: örneğin bir iş görüşmesinde genelde kitabı kapağına bakıp yargılarız. İş görüşmenizde doğru olan şeyleri söylemek önemlidir ama hareketleriniz ve vücut diliniz genelde daha fazlasını anlatır. İnsan doğasının bu basit gerçeği için sızlanmaktansa, bunu kendi yararınıza kullanmayı öğrenin.


İlk 7 Saniye


Şirketin ilk görüşmede sizi değerlendirmesinde bakımınızdan giyiminize, vücut dilinizden özgüveninize kendinizi tanıtma tarzınızın rolü büyüktür.


Stilist Kristen Kaleal, Güzel bir ilk izlenim bırakmak için ortalama 7 saniyeniz vardır der. “Birinin elini sıkıp oturmak için gereken zaman bu kadardır. Onlara ne kadar harika ve kalifiye olduğumuzu anlatmadan ve kendiniz olma şansını yakalamadan önceki zaman bu kadardır.”


İlk 7 saniye içinde bırakılan ilk izlenim, iş görüşmenizin veya ilk tanışmanızın hatırlanmasında temel niteliği taşır. Eğer izlenim olumlu değilse, sonraki 7 dakikada o ilk yedi saniyede bırakmış olduğunuz kötü izlenimi toparlamaya çalışacaksınız demektir.


Kaleal, “İnsanların bizimle ilgili düşüncelerini kontrol etme gücüne sahibiz. Buna izlenim yönetimi denir.

Bu demektir ki, insanların hakkımızdaki düşüncelerini görünüşümüz, duruşumuz ve onlarla kurduğumuz iletişime dayanarak kontrol edebiliriz.” der.


İzlenim yönetimini, kendimizi insanlara görmelerini istediğimiz şekilde göstermek için kullanabiliriz.

Kendimizi tanıtırken dikkatli düşünerek ve davranarak, ilk izlenimin etkisini büyük ölçüde etkileyebiliriz.

Bu, kıyafetlerimiz ve görünüşümüzde ölçülü, vücut dilini kullanırken mantıklı ve kontrollü, diğerleriyle iletişim kurarken de dikkatli olmayı gerektirir.


Comments


bottom of page