top of page

Yeni Yılda Daha Fazla Kazanmak Sizin Elinizde!

Yeni yıl, yeni hedefler, yeni umutlar, yeni olan bir çok şey demek… Bir çoğumuzun yeni yıl hedefleri arasında gelir düzeyini artırmak yer alıyor mutlaka. Yeni yılda gelir artışınızı şansa ya da patronunuzun inisiyatifine bırakmak istemiyorsanız Harvard’ın önerilerine göz atmanızda yarar var… Şirketlerin ana amaçları arasında nasıl kar etmek varsa, çalışanların hedefleri arasında da finansal kazanç elde etmek vardır. Harvard’ın yaptığı ilginç araştırmalardan bazıları şu önerileri sunuyor:


Huysuz erkekler ılımlı erkeklere göre daha fazla kazanıyor. Az buz değil, geçinmesi daha zor olan erkeklerin fiyatlarını %18.31 artırabildiği ortaya çıkıyor. Sebebi erkeklerden beklenen maskülen davranışın bu tarzda olması gösteriliyor. Kadınlarda ise bu davranış pek hoş karşılanmamakla birlikte, daha geçimsiz olan kadınların %5’i daha yüksek kazanç elde edebiliyor.


Kadınların daha fazla kazanç elde etmesinde erkekler arasında ki bu farkı kapatabilecek tavsiye ise anneliğe geçişi geciktirmekten geçiyor. Çalışan anneler bu fikre ne kadar katılır bilinmez ama anneliği geciktirmek yıl başına %9 bir gelir artışı elde etmeleri anlamına geliyor.


Maaş pazarlığında şakayla karışık beklentiyi hafif abartmanın, şaka yapmadan maaş beklentisini söylmeye göre daha yüksek sonuçla sonuçlandığını gösteriyor. Yani yılda 15 bin TL beklentim var yerine “100 bin TL olsa iyi olurdu.” diyerek gülüşmeyle biten bir sohbetten 17 bin TL teklifle çıkmanız daha muhtemel.


Toplu erkekler zayıf olanlara nazaran daha fazla gelir elde ederken kadınlarda durum tersine dönüyor. Zayıf kadınların toplu olanlara göre daha yüksek gelir elde etme şansı artıyor.


Kadınların aşırı bakımlı olması, yani günlük bakımlarını örneğin 45 dakikadan 90 dakikaya çıkartmaları yılda %3.4 oranında daha az kazanmalarına neden oluyor. Erkeklerde ise 40 dakikadan 80 dakikaya çıkan bir bakım, maaşlarında %4 artışa neden oluyor. Bu ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.


Farklı sektörlerde yapılan bir çalışmada yeni işe girenlerin %74’ü maaş pazarlığı yapmış. Pazarlık yapanların, işe giriş maaşlarını ortalama $5000 artırdığı bulunmuş. Pazarlık edenlerin en geçerli taktikleri arasında ikna, tehdit ve beyaz yalanlar yer alıyormuş.


Comments


bottom of page