top of page

Etkili İş Planı

İlk kez ya da 20. kez yazıyor olun, etkili bir iş planı oluşturmak için uygulamanız gereken temel 4 kural var.


AMAÇLARINIZI BELİRLEYİN İş planı yazımının ilk adımı, hedef kitlenizi ve hedef okurlarınızın iş planınız aracılığıyla şirketiniz hakkında hangi bilgilere ulaşmasını istediğinizi belirlemektir. Bu aşamada, iş planınızı ulaştıracacağınız kitlenin, şirketiniz hakkında neleri bilmesi gerektiğine karar vermelisiniz. Bu soruya yanıt verdikten sonra, ikinci aşamaya geçebilirsiniz.


TASLAK HAZIRLAYIN İş planı oluşturmaktaki amaçlarınızı tanımladıktan sonra, iş planınızın taslağını oluşturmaya geçebilirsiniz. Belirlediğiniz hedeflere bağlı olarak, vurgulamak istediğiniz noktaları ön plana çıkartırken, diğer konuları ayrıntılandırmadan geçin… Hazırladığınız taslağı gözden geçirerek, gerekli revizyonları yapın.


İŞ PLANININ YAZIMI İş planının yazımına genellikle, sektörünüze ilişkin finansal bilgi ve pazar verilerinin aktarılmasıyla başlanır. Bu bilgileri kullanarak, iş planınızın girişinde temel varsayımlarınızı ve stratejilerinizi ifade edebilirsiniz.


Temel varsayımların belirtilmesinden sonra, işle ilgili finansal tahminlere sıra gelir. Bu aşamada, hangi stratejiler altında, belirttiğiniz hedeflerin gerçekleşeceğini ifade etmeniz gerekir.

Son olarak, önceki sayfalarında ifade ettiklerinizi, bir yönetici özeti biçiminde tekrarlamanız gerekir. Yönetici özetinin, iş planının en sonunda yeralması, kendisinden önceki bölümlerde anlatılanları tekrarlamasından kaynaklanır.


PLANI DEĞERLENDİRİN Kendi yazdığınız plana eleştirel bir gözle bakabilmeniz çok zor olduğu için, iş planları konusunda deneyimli bir kişiden yardım alarak, tutarlılık, etkinlik, anlatım açıklığı ve sunum başarısı gibi konuları gözden geçirin. Aldığınız yorumlara bağlı olarak, iş planınızda gerekli revizyonları yapın.

Kommentare


bottom of page