+90 212 603 23 23

Sosyal Medyada Biz}

OKUMUYORUZ, SEYREDİYORUZ

OKUMUYORUZ, SEYREDİYORUZ

Televizyon seyretme alışkanlığının özellikle son yıllarda okuma alışkanlığı kazanmada en etkin engelleyicilerinden biri olduğu Milli Eğitim Bakanlığının raporunda yer alıyor.

Rapora göre Türkiye’de televizyon izleme süresi, dizi filmlerdeki artışa paralel olarak 3,5 saatten 4 saate yükselmiş. Bu artışla ABD ile birlikte dünyanın en fazla televizyon seyreden ülke konumuna gelen Türkiye, kitaba yatırım konusunda ise dünya ortalamasının yarısını bile yakalayamıyor.

Neden kitap okunmuyor sorusuna da cevap aranan raporda, bakanlığın çeşitli zamanlarda öğrenciler arasında yaptığı anket sonuçlarına yer veriliyor. Buna göre az okumanın en önemli sebeplerinin, okuma alışkanlığının olmaması ve televizyon, video, sinemanın kitap okumaya tercih edilmesi olduğu belirtiliyor.

Bir Norveçli kitaba yılda 137 dolar, Alman 122 dolar, İsveçli, Avusturyalı ve Belçikalı 100 dolar, ABD’li 95 dolar harcarken, bir Türk yılda 0,45 dolar para harcıyor. Türkiye, bu konuda dünya ortalaması olan 1,3 doların bile çok altında kalıyor.

Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve devam ettirilebilmesi için neler yapılabilir.

–          Her yıl kasım ayının 2. pazartesi günü ile başlayan hafta “Çocuk Kitapları haftası” olarak kutlanmakta. (Bu hafta, 1947 yılından beri kutlanmaktadır)

–          Her eve bir kitaplık kurulabilir.

–          Haftada en az bir kitap okuma hedefi konulabilir. (yılda 52 kitap)

–      Her iş yerine kütüphane kurulabilir. Çalışanlar kitap okuma hususunda teşvik edilebilir. Bilgisi ve kültürü gelişen personelden zarar gelmez.

–          İş yerleri arasında kitap takası yapılabilir.

Kitap okuma sevgisiyle ilgili daha birçok faaliyet gösterilebilir. İnsana bebeklik çağlarından itibaren bu sevgi aşılanabilir. Öyle de olmalıdır. Televizyon seyretmekten çok kitap okumaya özendirilmelidir. Ağaç yaşken eğilir.

06 Ocak 2014
1.403 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN