+90 212 603 23 23

Sosyal Medyada Biz}

OKUL HAYATINDAN HAYAT OKULUNA

OKUL HAYATINDAN HAYAT OKULUNA

Okul Hayatı…

Medeniyet ve ilerleme sözcüklerini dilinden düşürmeyen başka bir ülke var mıdır acaba? Ve tüm memleket meselelerinin çözümünün eğitime bağlanıp da, kişi başına düşen kitap sayısının birlerle ifade edildiği bir ülke? Okuyup, adam olmanın öneminden bahsedip de, en son okuduğu kitabı hatırlamakta zorlanan bir toplum. Okumanın okul bitirmek olduğu bir başka ülke var mıdır?…

Okumadan , araştırmadan okullar bitirilir, gelinlik kızların dünya evine götürdükleri çeyiz misali, diplomalarda hayat okuluna götürülen bir çeyiz olur gencin elinde….Ne var ki yine eksiklikler bitmemekte, hayat okulu sürekli yeni çeyizler istemektedir.

Ortalama olarak, hayatımızın dörtte biri okul hayatı ile geçmekte. Dönemeçlerle dolu bir serüven. Her yıl yurdum genci üniversite kapılarına, ellerinde çözülmüş testleri, kafalarında şıklarla bin atlı askerler gibi dayanmaktadır. Rayına oturmayan eğitim sisteminin, kişisel kaprislerin esiri hocaların, kafelerin ve okey taşlarının arasında sürgit devam eden tahsil hayatı gün gelir. Ve biter. Vakti zamanı gelince diplomasını asar hayatının rahlesine….. Büyük uğraşlarının meyvesini alma vaktidir üniversiteli genç
için….İş dünyasının kapısına dayanılacaktır, elde yaldızlı diplomalarla…

Hayat Okulu…

Ne var ki, hayatın rahlesine oturtulan diplomalarında genç ömürler gibi bir tedavülü vardır. Zaman okumakla adam olunmayan bir çağdır. Zaman bilgi çağıdır ve bu çağın en büyük silahı da bilgi…. Okumakla adam olunmuyorsa okuyarak adam olunacaktır, diplomaların son kullanma tarihi dolmadan, hayatın rahlesindeki miadı dolmadan..  Zaman, diplomaların alınan eğitimlerin sürekli, güncel bilgilerle desteklenme zamanıdır. Yapılmazsa mevcut konumu belli bir süre korur, sonra market raflarındaki ürünler gibi son kullanma tarihi gelince yerinden kaldırılır. Ve miadını dolduran her şey gibi her birinin yerine yenisi konur vakti gelince.

Aynı sözcüklerle aynı günlere taşınan ömürlerde, yaşanan bir gün, kopartılan bir takvim yaprağıdır. Sandıkta sararan çeyizler gibi, beyinlere kaldırılan bilgilerde eğer gerekli özen gösterilmezse zamanla yıpranır, kullanılmaz olur.  Yaşanılan bir tek gün kopyalanarak diğer günlere yapıştırılır, ömür hanelerine eklenir. Yaşadığımız hayatta elde ettiklerimizde bir günde elde ettiklerimizden farklı olmamaya başlar, yaşamda durduğumuz noktada çivilenir kalırız. Ve durduğumuz an gerilemeye de başlarız.

Bill Gates ‘ önümüzdeki üç yıl içinde ürettiklerimizin hepsi kullanılmaz hale gelecektir. Önemli olan, onları biz mi kullanılmaz hale getireceğiz, başkaları mı ‘ diyor. Her şey hızla değişiyor ve bu değişimi hızlandıran en önemli unsurda bilgideki değişim… Dün için geçerli olan bilgi, bugün ya önemini ya da geçerliliğini yitirmiş oluyor. Miadını doldurduktan sonra kaldırılıp atılmıştır tarihin çöp kutusuna. Artan rekabet koşulları, bilginin dolaşım hızı, bireyin sürekli araştırmasını ve okumasını gerekli kılmaktadır.
Biz dursak bile rakipler durmamaktadır. Okumaktadır, araştırmaktadır, bilgi kaynağına inmeyi başarmaktadır. Okuyarak edindiği bilgi donanımını araştırmalar sonucunda yeni bilgi pınarlarına dönüştürmektedir.

Geçmişte mavi yakalıları tehdit eden değişim yasasının hükümleri, yaklaşan bilgi çağında, beyaz yakalıları tehdit altına almaya başlayacaktır. Yani elinde yaldızlı diplomasıyla iş dünyasının kapısına dayanan genci. Şimdi okullu olduk sıraları doldurduk şarkısı eşliğinde bitirilen okul hayatı, geleceğin dünyasının mimarı olmaya yetmemektedir. Geleceğin
dünyası, her biri gönülden gelen bir çabayla kendi işinin lideri, devam ettiricisi olan olumlu, yapıcı, kendini geliştiren, iyimser düşünen, okuyan, araştıran bireyler tarafından oluşturulacaktır.

İşte bizler için önemli soru. Okul hayatını bitirmeden, hayat okuluna başlamadan neler yapmalıyız? Neler yapabiliriz? Sonraki yazılarımızda bu soruyu cevaplandırmaya çalışacağız. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…

15 Haziran 2015
6.519 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN