+90 212 603 23 23

Sosyal Medyada Biz}

e-mail yazım kuralları

e-mail yazım kuralları

E-Mail Yazım Kuralları

1.Hitap ve İlgili

E-Maile “Ali Bey Merhaba” gibi bir selamlama cümlesiyle başlanır. Sürekli yazıştığınız kişilere de  “Ali Bey” eğer bir gruba yazıyorsanız “Proje Birimi Çalışanlarına” veya çok isimle hitap edinilir. “Ali Bey, Mehmet Bey, Hakan Bey”.

Ast personele e-mail gönderilirken ‘’yap, et, kullan, gönder’’ gibi emir kipi kullanılmaz. ‘’Yapalım, yapabilir miyiz? Kolay gelsin’’ vb. şeklinde cümle noktalanır. Üst yöneticiye e-mail gönderilirken ‘’Arz ederim, görüşlerinize sunarım’’, aynı statüdeki personele ise ‘’bilginize sunarım, yapabilir miyiz? Saygılarımla’’ vb. kelimelerle e-posta noktalanır.

E-Maili kime yazıyorsanız yani o görevi kimler yapması gerekiyorsa doğrudan onların adını yazarak başlanır.  Bilgi olarak gönderdiklerinize ise cc (bilgi) kısmını kullanarak gönderilir.

2.Konu

E-Mailde konu alanı boş bırakılmaz. Konu alanı doğru yazılmış e-mailleri idare etmek, sonradan bulmak kolay olur. Yine e-mailde anlatılanı özetleyen birkaç sözcük, iyi bir konu başlığı nezaket ve saygı içinde gereklidir.

3.Yazım Kuralları

İş yazışmalarında ‘’Sen’’ yerine “Siz” diye hitap etmek nezaket kuralıdır. Bilgisayarla yazı yazma kurallarına uyulur, büyük ve küçük harfleri kullanarak yazılır. Sözcükleri doğru yazmaya özen gösterilir. Özellikle Türkçe harfleri kullanamadığınız için yanlış yazdığınız sözcükler, yanlış anlamalara neden olabilir.

4.Tarih ve Saat

E-Mail gönderirken bilgisayarın tarihi ve saati doğru olmalıdır. Gönderilen e-maillere  bu tarih ve saat yazıldığı için, eğer bu değerler yanlışsa, gönderilen e-mail eskiden gönderilmiş gibi, daha önce gönderilen e-mailler arasına karışabilir. Bu durumda, gönderilen kişi e-maili görmeyebilir.

5.Görevlerin Verilmesi

Görev verilen kişilerin adları başlık olarak doğrudan yazılır. Verilen görevler çoksa numaralı olarak alt alta yazılır.  Belirli bir tarihe kadar bitirilmesi gerekiyorsa o görevin sonuna bitiş tarihi diye eklenir. Size gelen e-maillerde görevi istenen tarihte bitiriniz ve bildiriniz. Bitiremiyorsanız bitireceğiniz tarihi belirleyiniz, e-mail ile bildiriniz ve çalışma planınıza aktarınız.

6.Ekli Dosya Gönderme

E-Maillerde büyük dosyalar göndermeden önce mutlaka karşıdaki kişiyi uyarılır, onun onayını aldıktan sonra gönderilir. E-maillere dosyalar eklerken, gönderdiğiniz dosyaların biçimini karşıdaki kişinin kullanabileceğinden emin olunur.

21 Eylül 2017
155.910 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN