+90 212 603 23 23

Sosyal Medyada Biz}

Çağımız Bilgi Çağı

Çağımız Bilgi Çağı

Çağımız bilgi çağı. Önümüzdeki yirmi yıl içinde popüler sektörler ve kişiler hiç şüphesiz bilgiye yatırım yapanlar olacaklardır. Bilgiye ulaşmanın okuma, dinleme ve araştırma gibi yolları var.

Okumak, yılların birikimi ve çok çeşitli araş-tırmaların sonucunu bir arada bulabileceğimiz kitap, gazete, dergi, internet v.b yayınlardan bilgiye ulaşmak demek. Kısacık ömrümüzde dağarcığımızı ne kadar faydalı bilgilerle doldurabiliriz. Bunun sınırı yok. Faydasız bilgi de mi var?  Evet, bence var.

Bizim, o çok değerli zamanımızı çalmasına rağmen bize bir şey vermeyen bilgi…

Beynimizde boşu boşuna yer işgal eden bilgi.

Bize zarar veren,  bizi ilgilendirmeyen bilgi…

Dikkat ettiyseniz okuduğunuz bazı yazılar sizi çok etkilemiştir. Bazıları da sıkıcı gelmiştir. Uygulanan üslup ve tarzın ötesinde yüreğin ve inancın ortaya konduğu yazılardır bizi etkileyen. Okuduğumuzda yazarla aynı duyguları paylaşırız. Aynı heyecanı yaşarız. Frekanslarımız, paralel hale gelir. Ne kadar da doğru söylüyor deriz ve aldığımız o bilgiyi hemen birilerine aktarma ihtiyacı duyarız. Her vesileyle de aktarırız insanlara. Siz inanmıyorsanız, kaleminizden dökülen cümleler de inandıramaz.

Geçenlerde bir televizyon programında seyrettim. Konya Organize Sanayi Bölgesinde 30 kişilik ekibiyle üretim yapan fabrikanın sahibinin sözleri beni çok etkiledi. Sürekli gelişmeye açık ve firmasını büyütmek arzusuyla gayret gösteren bu kişi “Ben, personelimle hedeflerime ulaşacağım. Personel yetiştirmek kolay olmuyor. Mevcut personelimden en üst düzeyde istifade edebilmem için onları bilgisayar ve İngilizce kurslarına gönderiyorum. Aynı zamanda firma içinde de sürekli eğitimlerimiz devam ediyor” diyor. Bilginin farkına varmış bu kişinin ve firmasının hedeflerine ulaşmaması mümkün değil.

Bilgiye ulaşmanın en kolay gözüken ama bir o kadar da zor olan yolu, dinlemek.Tecrübelerini aktaran, bilgilerini bizimle paylaşan insanlara yakın olmak ve onları dinlemek.

Sözünü kesmeden dinlemek

Yorum yapmadan dinlemek

Zihnimizde cevap hazırlamadan dinleyebilmek…

Yorum ve cevaplarımızı konuşmanın sonuna saklayabilmek. Belki de dünyanın en zor işi. Ama yapılamaz manasına gelmemeli. Bu husus, egzersizler yapılarak başarılabilir.

Dinlemekle, bilgiye doğrudan ulaşılır…

Dinlemekle, problemlerin yarıdan fazlası çözülmüş olur…

Dinlemekle, ön yargılardan kurtulunur…

Yukarıda bahsettiğimiz doğru ve faydalı bilgiye ulaşmanın yolu, iyi bir araştırmacıolmaktan geçiyor. 5N+1K kuralı birçok yerde kullanıldığı gibi araştırmalarımızda da bize ışık tutabilir.

Ne öğrenilecek?

Niçin öğrenilecek?

Ne zaman öğrenilecek?

Nerede öğrenilecek?

Nasıl öğrenilecek?

Kimden veya kim öğrenecek?

Konuyu enine boyuna araştırmak…

Araştırırken sadeleştirebilmek…

Gelelim, bilgi çağına ulaşmada en önemli adıma. Araştırarak, okuyarak, dinleyerek elde ettiğimiz o çok değerli bilgileri, kendi dağarcığımızda harman edip, başta kendi nefsimizde yaşamak, ailemiz, çalışanlarımız ve arkadaşlarımıza ulaştırmak, paylaşmak. Yani öğrendiklerimizi, hayatımız boyunca uygulamak.

Bilgiye ulaşmada münferit değil, beraber hareket etmek…

Şahsımızdan başlayıp, bir millete ulaşan bilginin, faydasına inanmak…

Bilgi çağını yakalamada, araştıran, okuyan ve uygulayan bir toplum dileğiyle herkese başarılar.

Mehmet Hilmi İÇTÜZER/Yönetim Danışmanı

03 Şubat 2014
2.386 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN